mann og dame sitter og snakker i Bates lokaler
MØTTE ORGANISASJONEN: – Det er viktig for meg å bli bedre kjent med folkene i Bate. Det er det jeg har gledet meg mest til, sier nyvalgt styreleder i Bate, Glenn Sæther. Her sammen med administrerende direktør Merete Eik.
Foto: Joar Time

Ny styreleder i Bate: – Det skal være godt å bo

Glenn Sæther er ny styreleder i Bate – med et tydelig mål: å gjøre hverdagen enklere for deg som bor. Han vil bruke teknologi til å utvikle løsninger som faktisk gjør en forskjell – også i årene som kommer.

Tekst: Joar Time
Publisert: 9.6.2026

– Målet vårt er enkelt: Det skal være godt og trygt å bo – både i dag og i fremtiden, sier Glenn Sæther.

Han overtok vervet etter Harald Martin Gjøvaag på Bates generalforsamling 2. juni.

Les også: Ny styreleder valgt på Bates generalforsamling

Vil gjøre det enklere å bo

For Sæther handler det først og fremst om hva dette betyr for medlemmene.

– Vi skal gjøre hverdagen enklere for medlemmene våre. Det gjelder ikke bare nå, men også om 20 og 40 år, sier han.

Han peker på at hverdagen er i stadig endring – og at Bate må utvikle seg i takt med samfunnet.

– Hverdagen er ikke den samme i morgen som den er i dag. Vår jobb er å sørge for at det fortsatt oppleves trygt og forutsigbart å bo – uansett hvordan morgendagen blir.

Det vanskeligste for mange er å vite hva de trenger i fremtiden. Vår jobb er å ligge i forkant og utvikle løsninger som møter de behovene.
Glenn Sæther, styreleder i Bate

Vil bruke teknologi for å lage bedre løsninger

I tillegg til å være styreleder i Bate, er han direktør for virksomhetsstrategi, kvalitet og sikkerhet i SpareBank 1 Sør-Norge. Han er tydelig på hvilken rolle Bate skal ha fremover. Teknologi blir en viktig del av dette.

– Det vanskeligste for mange er å vite hva de trenger i fremtiden. Vår jobb er å ligge i forkant og utvikle løsninger som møter de behovene. Vi må bruke teknologi på en måte som faktisk gir bedre løsninger i hverdagen, sier han.

Fellesskap viktigere enn kvadratmeter

For Sæther handler gode hjem om mer enn det fysiske.

– Fellesskap er kanskje viktigere enn hvordan badet ser ut. Har du mennesker rundt deg og trives der du bor, så har du det godt.

Dette blir bare viktigere fremover, mener han.

– Gode nabolag handler om mennesker. Når folk trives der de bor og har mennesker rundt seg, skaper det trygghet og tilhørighet – både for den enkelte og for samfunnet.

Bolig som grunnlag for gode liv

Den nye styrelederen mener bolig henger tett sammen med både livskvalitet og samfunnsutvikling.

– Skal samfunnet fungere, må folk ha det godt der de bor. Bolig legger grunnlaget for både arbeid, oppvekst og gode liv.

Det er også dette som motiverer ham som styreleder.

– Jeg motiveres av å bidra til gode boforhold og være med på å utvikle samfunnet videre.

Vil bygge videre på det som fungerer

De neste årene handler først og fremst om å videreutvikle det Bate allerede gjør bra.

– Det er gjort mye godt arbeid de siste årene. Min jobb er å bygge videre på det og forsterke det som fungerer.

Samtidig er han opptatt av å forstå organisasjonen og menneskene han skal jobbe sammen med.

– For meg er det viktig å bli godt kjent med organisasjonen og hvordan vi jobber. Det er grunnlaget for å kunne ta gode valg videre, sier Sæther.